Vissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a modul kezdőlapjáraUgrás a tananyag előző oldalára (27)Ugrás a tananyag következő oldalára (29)Fogalom megjelenítés (nem elérhető funckió)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintéseSúgó megtekintése

Tanulási útmutató

Összefoglalás

Ebben a leckében a programozással kapcsolatos, az eddigi lépéseknél kevésbé „kreatív”, ámde nem nélkülözhető gyakorlati ismeretek közül a dokumentációkészítéssel ismerkedünk meg.

Követelmény

Önállóan megoldható feladatok

Dokumentálás

A program egy termék, és egy termékhez mindig tartozniuk kell különböző leírásoknak.

Mire is lehet szükség egy program kapcsán? Először is egy leendő felhasználónak el kell döntenie, hogy milyen programot, akar használni. Ha a programot megvette, akkor el szeretné helyezni a számítógépén, majd használni szeretné, és a felhasználásban segítséget vár.

Nemcsak a felhasználónak van szüksége dokumentációra, hanem a fejlesztőnek, karbantartónak is (nem véletlenül adnak például háztartási készülékeinkhez műszaki leírást is).

Nyilvánvaló, hogy ez a két- vagy többfajta dokumentáció másoknak szól, így nem egy egységes dokumentációról fogunk beszélni, hanem többfajta dokumentumról.

1. A dokumentáció fajtái

1.1. Fejlesztői dokumentáció

Minden egyes dokumentumnál fel kell tennünk azt a kérdést, hogy „Kinek szól?” Az e kérdésre adott válasz egyértelműen meghatározza, hogy az ilyen dokumentációban minek kell szerepelnie.

A fejlesztői dokumentációt használja az, akinek a programban hibát kell keresnie, a hibát ki kell javítania, a programot hatékonyabbra kell írnia, át kell vinnie más gépre, át kell írnia más nyelvre, valamint tovább kell fejlesztenie.

Az ő munkájuk megkönnyítése érdekében a fejlesztői dokumentációban szerepeljenek a következők:

A programkészítés közben keletkezhetnek olyan dokumentumok, amelyek az elkészítést támogatják, majd lényegük később beépülhet a fejlesztői dokumentációba. Ezek többek között a következők:

Koncepcióterv

Feladata a probléma lehetséges megoldásainak bemutatása és értékelése. Felhasználásával a feladat kitűzője választhat megoldási lehetőségek között.

Rendszerterv

Tartalmaznia kell a szükséges hardver-szoftver környezet leírását, amely meghatározza a rendszer használhatósági körét. Itt konkrét döntéseket kell megfogalmazni, következményeikkel, indoklásukkal együtt. Ez az a dokumentum, amelynek alapján a tényleges programozási munka elkezdődhet.

1.2. Felhasználói dokumentáció

Ezt a dokumentumot használja a felhasználó, az üzembe helyező, a betanító.

Nekik szükségük van a következőkre:

Látható ebből, hogy a felhasználói és a fejlesztői dokumentáció több közös jellemzőt tartalmaz.

1.3. Programismertető

A programismertető célja a vásárló, programkereső ember meggyőzése arról, hogy e program felel meg leginkább igényeinek. Ez a hangzatos, reklám jellegű stílus mellett a következőket igényli:

1.4. Installálási kézikönyv, operátori kézikönyv

Nagyobb programok esetén külön installálási (üzembe helyezési) kézikönyvet mellékelnek, máskor ez a felhasználói dokumentáció része. Ebben szerepel mindaz az információ, aminek segítségével egy-több generáló lemezről a program elhelyezhető a gépünkön úgy, hogy az aktuális környezetben optimálisan működjön. (Ügyelni kell arra, hogy az installáció minél kevesebb számítástechnikai ismerettel végrehajtható legyen! Fel lehet használni olyan célprogramokat, amelyeket kifejezetten erre terveztek, de legalább egy batch programmal automatizálni kell. Ilyen automatizmus esetén is dokumentálni kell az installációs folyamat lépéseit.)

Az operátori kézikönyv olyan rendszereknél különül el a felhasználói kézikönyvtől, ahol más a program felhasználója és más a kezelője.

Vissza a tartalomjegyzékhez

2. A dokumentáció tulajdonságai

2.1. Szerkezet

A dokumentáció elsődleges célja segítségnyújtás a program leendő felhasználóinak, továbbfejlesztőinek. Ezért olyannak kell lennie, hogy minden számukra szükséges tudnivalóhoz könnyen hozzájuthassanak. Ehhez elsődleges szempont természetesen, hogy a dokumentáció mindezeket tartalmazza, de a használatát egyéb követelmények betartásával jelentősen megkönnyíthetjük. Ezek a következők:

2.2. Forma

A dokumentáció használatát néhány formai jellemző nagyban megkönnyítheti. Ezek egyike a tartalomjegyzék. Másik, dokumentációkban ennél ritkábban használt, de néha kifejezetten nagy segítséget nyújtó eszköz az index.

Az nyilvánvaló, hogy világos szerkezetű kell legyen: kitalálható mondanivalójú fejezetekre bontva. További stílusjegyek megegyeznek bármely szakmai kiadványéval.

2.3. Stílus

Végezetül essen néhány szó az egyes dokumentációk stílusáról! A programismertető egyértelműen reklámcélra szolgál. Itt dicsérni kell a programot, kiemelve jó tulajdonságait.

A felhasználói dokumentáció elsősorban részletes szöveges leírás, amely időnként lehet „szájbarágó” is. (Célszerű figyelembe venni a várható felhasználói kört a leírás részletességének, a szájbarágósság szintjének megtervezésénél. Például teljességgel fölösleges egy Windows környezetben futó program esetében az ablakkezelésről általánosságban szólni.)

A fejlesztői dokumentációban minden más szempontnál fontosabb a pontosság, emiatt ebben kerülhet elő a matematikai leírás, a formális specifikáció.

Az installálási, illetve az operátori kézikönyv elsősorban utasítások, teendők pontos felsorolása, utalva a lehetséges válaszok következményeire.

Az animáció bemutatja a dokumentálással kapcsolatos alapvető ismereteket.

Az animáció bemutatja a különböző dokumentáció fajtákat.

Flash lejátszó letöltése

Dokumentálás

Vissza a tartalomjegyzékhez

Fel a lap tetejére
Új Széchenyi terv
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.